Halloween: Tipy a inspirace jak vvyřezat dýni

 
 
 
Halloween: Tipy a inspirace jak vvyřezat dýni - slide 1
 
 
 
 

Halloween: Tipy a inspirace jak vvyřezat dýni

Halloween: Tipy a inspirace jak vvyřezat dýni

Symbolem podzimního období je jednoznačně dýně. A co si představíte jako první, když řekneme Halloween? Vyřezávanou dýni s očima a křivými ústy, viď? Zda oslavujete svátek Halloween nebo ne, americká dýně nebo český světlonoš patří k tradičním podzimním dekoracím. Inspirujte se a vyrobte si s dětmi vlastní dýňovou lucernu, která ochrání váš domov před zlými strašidly.


Jak si vybrat vhodnou dýni na vyřezávání

Ideální dýně má být "dostatečně velká a mít pravidelný tvar. Také nemůže být velmi tvrdá, abyste do ní mohli jednoduše vyříznout otvory. Výrazná oranžová barva je samozřejmostí a bonusem pravidelný reliéf na povrchu." V obchodě hledejte dýně odrůdy Yellowboys, Yellowgirls, Vegetable Spaghetti, ale na dekoraci vám poslouží i známá Hokkaido nebo Baby Boo.¹


Jak dýni správně vyřezat

 1. Dýni omyjte od zbytků země a nečistot a důkladně osušte.
 2. Připravte si pevný a ostrý nůž, se kterým vyříznete kolem stonku otvor. S velkou lžící dýni vydlabejte tak, aby tloušťka stěny zůstala asi 1,5 - 2 cm. Ujistěte se, že jste vybrali celou měkkou dužinu, která může později zplesnivět.
 3. Dýně je připravena na zdobení a vy si můžete vybrat z množství způsobů, jak z ní vytvořit originální halloweenskou dýni.
 4. Pokud jste se rozhodli dýni tradičně vyřezávat, s detaily vám velmi pomohou i carvingové nože. Pokud máte malé asistenty, doporučujeme jim svěřit spíše předkreslení motivu na dýni se šablonami nebo dekorační nálepky.


Jak z dýně udělat strašáka

Existuje několik způsobů, jak se pustit do dekorování dýně. Co z ní nakonec vznikne, je vždy na vašem nápadu. A ten se cení nejvíce.
 

Tradiční vyřezávání
Předkreslete si základní tvary na oči a ústa nebo využijte šablony s různými motivy. Pod vašima rukama se raz-dva zrodí malé strašidlo. 
 

 
Zdroj: alatgamingmurah.me, chichostess.com
 

Pomoc s vykrajovátky nebo vrtačkou
Můžete využít i pevné kovové vykrajovátka na sušenky. Šikovné ruce si hravě poradí i s malými otvory pomocí vrtačky.

 
Zdroj: refinery29.com, Pinterest


Hra s barvami a detaily
Zůstali vám z oslavy konfety? Super, využijte je. Nebo proměňte dýni pomocí barev, upírských zubů a rekvizit na něco úplně jiného. Zaručeně pobavíte každého, kdo je uvidí.
 

 
Zdroj: madeinaday.com, thepapermama.com
 

Více nápadů se nám sem bohužel nevešlo, proto je najdete na našem Pintereste.


Jak dýně vydrží co nejdéle

Vyřezávání a dekorování dýní je zábava, ale stojí vás i nějaký ten čas. Aby vám dělala radost co nejdéle, zkuste ji zakonzervovat pomocí některých z babských rad:

 • - opláchněte dýni vodou,
 • - přidejte do vody sodu a nechte v ní dýni 8 hodin,
 • - použijte sáček se silicových gelem,
 • - presprejujte dýni lakem na vlasy,
 • - potřete vnitřek dýně vazelínou, která zafixuje povrch a zabrání napadení plísní.
   

 
Zdroj: wikihow.com

 

Věříme, že jsme vás inspirovali a nezapomeňte se dýňovými strašidly pochlubit na našem Facebooku nebo Instagrame.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

¹ pluska.sk/izahradkar